Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Colorado Music Festival, fot. David Mark, Pixabay

Colorado Music Festival, Boulder, USA

Colorado Music Festival to coroczny festiwal muzyki klasycznej, który odbywa się w Boulder, Kolorado. Został założony w 1976 roku przez Giorę Bernsteina, dyrygenta i skrzypka pochodzącego z Wiednia. Festiwal prezentuje letni sezon koncertów, które odbywają się w Chautauqua Auditorium w Boulder. Wykonawcami są Colorado Music Festival Orchestra, zaproszeni artyści i zespoły. Festiwal trwa od końca czerwca do początku sierpnia i skupia się na muzyce orkiestrowej i kameralnej. Członkowie orkiestry reprezentują różne profesjonalne orkiestry z Ameryki Północnej i przyjeżdżają do Kolorado, aby wziąć udział w festiwalu. Obecnym dyrektorem muzycznym festiwalu jest Peter Oundjian.

Festiwal rozpoczął się jako Colorado Chamber Orchestra w 1976 roku, kiedy Giora Bernstein został szefem programu dyrygenckiego na University of Colorado. Pierwsze koncerty odbyły się w 1977 roku w Pierwszym Kościele Prezbiteriańskim w Boulder, a solistami byli m.in. Judith Raskin, Richard Stoltzman, Leonard Rose i Sidney Harth.

Po renowacji w 1978 roku, Chautauqua Auditorium stało się główną siedzibą festiwalu. W 2000 roku Giora Bernstein przeszedł na emeryturę, a Michael Christie został mianowany dyrektorem muzycznym. Po nim, w 2014 roku, na stanowisko dyrektora muzycznego został wybrany Jean-Marie Zeitouni.

Pod dyrekcją Michaela Christiego sprzedaż biletów na festiwal wzrosła o 42 procent, a program został wzbogacony o nowe utwory, w tym światową premierę Pursuit Marka Greya w 2005 roku. Christie wprowadził również Intermission Insights, w ramach którego artyści gościnni po pierwszej części koncertu wracają na scenę, aby porozmawiać z Christie’m na temat swojego występu i odpowiedzieć na pytania publiczności.

W 2009 roku Rocky Mountain Center for Musical Arts połączyło się z Colorado Music Festival, stając się jego działem edukacyjnym.

Od stycznia 2019 roku dyrektorem muzycznym Colorado Music Festival jest Peter Oundjian.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *