Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Colorado MahlerFest, fot. David Mark, Pixabay

Colorado MahlerFest, Boulder, USA

Colorado MahlerFest to coroczne wydarzenie odbywające się w Boulder, w stanie Kolorado, które honoruje twórczość Gustava Mahlera, austriackiego kompozytora, poprzez prezentację jednego z jego głównych dzieł symfonicznych. Festiwal jest organizowany przez stowarzyszenie o nazwie Colorado MahlerFest, jednak sam festiwal nazywany jest po prostu „MahlerFest” (bez dodatku „Colorado”), po którym następuje numeracja rzymska, oznaczająca kolejne edycje festiwalu. Jest to jedna z dwóch organizacji artystycznych w Ameryce Północnej, które otrzymały Złoty Medal Międzynarodowego Towarzystwa Gustava Mahlera. Drugą organizacją jest Filharmonia Nowojorska.

MahlerFest został założony przez dyrygenta Roberta Olsona, który był także jego dyrektorem artystycznym do przejścia na emeryturę w 2015 roku. Jego miejsce zajął Kenneth Woods, który przejął stanowisko dyrektora artystycznego w 2016 roku.

Jedną z inicjatyw Kennetha Woodsa jako drugiego dyrektora artystycznego festiwalu było większe skupienie na muzyce współczesnej i angażowanie kompozytorów, którzy odwiedzają festiwal. Wśród tych kompozytorów znaleźli się m.in. Jesse Jones, David Matthews, Kurt Schwertsik i Donald Fraser. Podczas festiwalu miały miejsce amerykańskie premiery utworów takich jak „Nachtmusiken” Schwertsika, „Romanza” Davida Matthewsa i „Pilgrim” Johna McCabe’a. Festiwal prowadzi również program mentorski dla utalentowanych młodych dyrygentów o nazwie Mahler Conducting Fellowship, którego absolwentami jest wielu obiecujących dyrygentów nowej generacji.

MahlerFest dąży do bycia liderem w badaniach nad praktyką wykonawczą utworów Mahlera oraz najnowszymi osiągnięciami naukowymi w tej dziedzinie. W 2017 roku festiwal zaprezentował premierową wersję wykonawczą Dziesiątej Symfonii Mahlera, stworzoną przez Derrycka Cooke’a, zawierającą nowe poprawki autorstwa Colina Matthewsa, Davida Matthewsa i Petera Wadla. Wcześniej w 1997 roku miała miejsce światowa premiera ukończonej przez Josepha Wheelera wersji Dziesiątej Symfonii. W 2019 roku festiwal dokonał również światowej premiery nowych krytycznych wydań Pierwszej Symfonii Mahlera i utworu „Blumine” autorstwa Breitkopf & Härtel.

Podczas festiwalu corocznie odbywa się sympozjum, które gromadzi czołowych badaczy twórczości Mahlera z różnych miejsc na świecie. W przeszłości jako prelegenci wystąpili tacy eksperci jak Donald Mitchell, Henry-Louis de La Grange, Stephen E. Hefling, Gilbert Kaplan, Peter Davison, Anna Stoll-Knecht i Morten Solvik.

W 2005 roku Colorado MahlerFest otrzymał Złoty Medal Międzynarodowego Towarzystwa Gustava Mahlera w Wiedniu, stanowiący ważne wyróżnienie dla organizacji zasłużonych dla promocji i badania muzyki Mahlera.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *