Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Cincinnati May Festival, fot. David Mark, Pixabay

Cincinnati May Festival, Cincinnati, USA

Follow
( 0 Followers )
X

Follow

E-mail : *

Cincinnati May Festival to coroczny dwutygodniowy festiwal chóralny, który odbywa się w maju w Cincinnati, w stanie Ohio, w USA. Festiwal ma długą historię, sięgającą lat czterdziestych XIX wieku. Pierwsze festiwale chóralne w Cincinnati nosiły nazwę Saengerfest i przyciągały śpiewaków zarówno z całych Stanów Zjednoczonych, jak i z zagranicy, którzy wykonują klasyczne dzieła.

W 1873 roku, dzięki staraniom Marii Longworth Nichols Storer, wnuczki Nicholasa Longwortha, oraz jej męża pułkownika George’a Warda Nicholsa, odbył się pierwszy May Festival. Maria Longworth Nichols Storer miała wcześniej podziw dla angielskich festiwali muzycznych i postanowiła zorganizować podobne wydarzenie w Cincinnati. Skontaktowała się z Theodore’em Thomasem, znanym amerykańskim dyrygentem, który zgodził się zostać dyrygentem festiwalu. Założono komitet wykonawczy, który odpowiadał za organizację festiwalu.

Pierwszy festiwal odbył się w 1873 roku, a Theodore Thomas został dyrektorem muzycznym, a Carl Barus dyrektorem chóru. Festiwal prezentował głównie repertuar niemiecki, z utworami takimi jak dzieła Handla, Bacha, Beethovena, Haydna i Mozarta. Koncerty poranne składały się z arii, pieśni artystycznych i lekkich utworów orkiestrowych, podczas gdy wieczorne koncerty były bardziej formalne i zawierały główne utwory wokalne i chóralne.

W 1875 roku odbył się drugi festiwal, a w 1878 roku rozpoczęto budowę Music Hall, nowej sali koncertowej, która stała się główną lokalizacją festiwalu. Budowa trwała od 1877 roku, a pierwszy koncert w Music Hall odbył się podczas festiwalu w 1878 roku.

W 1906 roku na festiwalu May Festival wystąpił słynny brytyjski kompozytor Sir Edward Elgar, dyrygując swoim oratorium „The Dream of Gerontius”. Elgar był jednym z najważniejszych brytyjskich kompozytorów, a jego muzyka była popularna także w Stanach Zjednoczonych.

Cincinnati May Festival jest nadal organizowany w Music Hall i cieszy się uznaniem jako jeden z najważniejszych festiwali chóralnych w Stanach Zjednoczonych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *