Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Bowdoin International Music Festival, fot. Graham Hobster, Pixabay

Bowdoin International Music Festival, Brunswick, USA

Bowdoin International Music Festival to coroczna letnia szkoła muzyczna i seria koncertów, która odbywa się w Brunswick, w stanie Maine. Festiwal został założony w 1964 roku jako program Bowdoin College, a od 1997 roku działa jako niezależna organizacja non-profit.

W trakcie sześciotygodniowego sezonu festiwalowego prezentowane są 20 koncertów w ramach czterech profesjonalnych serii, a także ponad 200 występów w ramach Young Artists Series, koncertów społecznościowych, kursów mistrzowskich, zajęć studyjnych i wykładów. Wśród stałych wykładowców i gości festiwalu można wymienić takie zespoły i artystów jak Ying Quartet, Yefim Bronfman, Paul Katz, Brentano Quartet, Borromeo String Quartet, Emanuel Ax, Glenn Dicterow, Igor Begelman, Shanghai Quartet i wielu innych.

Historia festiwalu sięga maja 1964 roku, kiedy to przewodniczący Wydziału Muzyki Bowdoin College, Robert K. Beckwith, zaprosił Lewisa Kaplana do zorganizowania letnich koncertów na terenie college’u. Kaplan, założyciel i lider Aeolian Chamber Players, został również poproszony o stworzenie letniej szkoły muzycznej na kolejne lato. W ten sposób powstał Bowdoin College Summer Music Festival.

Po udanym pierwszym sezonie letnich koncertów, w 1965 roku Aeolian Chamber Players powrócili z grupą 19 studentów i zespołem współczesnych kompozytorów, w tym Elliotta Cartera, Meyera Kupfermana, George’a Rochberga i Mortona Subotnicka. Rozpoczęło to komponent muzyki współczesnej festiwalu, który z czasem zyskał nazwę Festiwalu Charlesa E. Gampera, na cześć jego głównego patrona. W 1966 roku George Crumb wystąpił na festiwalu po raz pierwszy, prezentując światową premierę swojego utworu „Eleven Echoes of Autumn” z 1965 roku.

W latach 70., 80. i 90. Bowdoin Festival szybko się rozwijał jako program Wydziału Muzyki Bowdoin College, zmieniając nazwę na Bowdoin Summer Music Festival. W 1997 roku festiwal stał się niezależną organizacją non-profit, a w 2004 roku zmienił nazwę na Bowdoin International Music Festival. Lewis Kaplan pełnił funkcję dyrektora festiwalu do sezonu 2014, kiedy to festiwal świętował 50-lecie istnienia jako instytucja edukacyjna i prezentująca muzykę.

We wrześniu 2014 roku David i Phillip Ying, członkowie słynnego Ying Quartet, zostali współdyrektorami artystycznymi festiwalu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *