Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Blossom Festival, fot. Rusty Campbell, Pixabay

Blossom Festival, Cuyahoga Falls, USA

Blossom Festival to letni festiwal muzyki orkiestrowej, który odbywa się w Blossom Music Center w Cuyahoga Falls, w stanie Ohio. Festiwal został początkowo stworzony jako letni koncert dla Cleveland Orchestra, a sam Blossom Music Center został specjalnie wybudowany, aby być miejscem festiwalu. Pierwszy sezon festiwalu miał miejsce w 1968 roku i składał się z sześciu tygodni koncertów Cleveland Orchestra, przeplatanych indywidualnymi koncertami jazzowymi i folkowymi. George Szell poprowadził pierwszy koncert 19 lipca 1968 roku.

Od tamtego czasu festiwal został rozszerzony o dziesięć tygodni muzyki orkiestrowej, z większością koncertów nadal wykonywanych przez Cleveland Orchestra. Jednak w ramach festiwalu występuje również Blossom Festival Orchestra, składająca się z niezależnych muzyków z okolic Cleveland, głównie z Cleveland Pops Orchestra, Opera Cleveland Orchestra lub Apollo’s Fire. Orkiestra ta występuje corocznie na Blossom Festival, często wtedy, gdy Cleveland Orchestra ma inne letnie występy poza obszarem Cleveland.

W 2007 roku Blossom Festival przeszedł do historii dzięki premierowemu wykonaniu koncertowemu Baletu Hoctora, jednego z ostatnich utworów orkiestrowych autorstwa Gershwina.

Do 2005 roku festiwal miał swojego dyrektora muzycznego. Ostatnim pełniącym tę funkcję był Jahja Ling. Po jego odejściu orkiestra zrezygnowała z tego stanowiska, a obecnie pełnoetatowy dyrektor muzyczny orkiestry, Franz Welser-Möst, jest odpowiedzialny za koncerty muzyki klasycznej zarówno podczas regularnego sezonu koncertowego w Cleveland, jak i podczas letnich koncertów na Blossom Festival. Leonard Slatkin był dyrektorem festiwalu w latach 1992-1999.

W 2020 roku festiwal nie odbył się z powodu pandemii.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *