Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Blackwater Valley Opera Festival, fot. Richard Mcall, Pixabay

Blackwater Valley Opera Festival, Lismore, Irlandia

Blackwater Valley Opera Festival (dawniej Lismore Opera Festival i Lismore Music Festival) to festiwal muzyki klasycznej i opery odbywający się corocznie w Lismore, County Waterford, Irlandia. Założony w 2010 roku przez Jennifer O’Connell i dyrektora artystycznego Dietera Kaegi, festiwal został ponownie uruchomiony jako Blackwater Valley Opera Festival w lutym 2018 roku.

Poprzednie wydarzenia składały się z trzech wieczorów operowych wykonywanych na dziedzińcu stajni Lismore Castle. Koncerty i recitale zostały również wystawione w Lismore i w zabytkowych domach położonych wzdłuż brzegów rzeki Blackwater w dół rzeki do parafii Cappoquin. Miejsca te obejmowały Salterbridge House, Cappoquin House, Tourin House, Dromore Yard i Lismore Cathedral.

W 2012 roku prezydent Irlandii Michael D. Higgins zainaugurował festiwalowy program corocznego dostępu dla szkół.

Marco Zambelli był dyrygentem festiwalu przez kilka lat, z wyjątkiem 2016 roku, kiedy Killian Farrell poprowadził Così fan tutte, i w 2019 roku, kiedy Darren Hargan poprowadził Don Pasquale. Festiwal 2019 po raz pierwszy zaprezentował dwie opery, w sumie 15 występów, w tym solowy recital Giovanniego Bellucci.

Podczas gdy wydarzenie w 2020 roku zostało odwołane w odpowiedzi na pandemię COVID-19, organizatorzy festiwalu prowadzili koncerty plenerowe dla pensjonariuszy domów opieki. Do marca 2021 roku ta seria koncertów została opisana jako „największa interwencja artystyczna i zdrowotna wspierana w odpowiedzi na pandemię COVID-19 w Irlandii” i obejmowała 350 koncertów muzyki klasycznej na żywo z udziałem takich artystów jak Anthony Kearns, Des Keogh, Celine Byrne i Iarla Ó Lionáird. Program na rok 2021 również został zmodyfikowany ze względu na ograniczenia COVID-19 i obejmował szereg darmowych recitali na świeżym powietrzu w Lismore, Dungarvan, Youghal i Waterford.

Wydarzenie z 2022 roku obejmowało bezpłatny koncert plenerowy w Fermoy, a także koncerty Maurice’a Stegera, Giovanniego Bellucci i Irish Baroque Orchestra.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *