Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Bellingham Festival of Music, fot. Deborah Jackson, Pixabay

Bellingham Festival of Music, Bellingham, USA

Bellingham Festival of Music to coroczny festiwal muzyki klasycznej, który odbywa się w Bellingham, w stanie Waszyngton w USA, przez kilka tygodni w okresie letnim. Festiwal został założony w 1993 roku przez amerykańskiego dyrygenta orkiestrowego, Michaela Palmera, który pełni również funkcję dyrektora artystycznego.

Program festiwalu obejmuje koncerty zarówno orkiestrowe, jak i kameralne. Przez lata festiwal odbywał się w kilku lokalnych miejscach, takich jak Western Washington University, Mount Baker Theatre, McIntyre Hall w Mount Vernon i White Salmon Lodge na zboczach góry Baker.

Bellingham Festival Orchestra, składająca się z 40 muzyków, reprezentuje największe europejskie i północnoamerykańskie orkiestry. Istnieje również Bellingham Festival Chorus, który okazjonalnie występuje razem z orkiestrą. Chór składa się z wokalistów wyłonionych drogą przesłuchań spośród mieszkańców hrabstw Whatcom, Snohomish i Skagit.

W 2007 roku festiwal nie odbył się z powodu trudności finansowych. Jednak udało się pomyślnie zreorganizować sprawy finansowe festiwalu, a koncerty wznowiono w 2008 roku. Festiwale od 2008 do 2011 roku odniosły zarówno sukces artystyczny, jak i finansowy.

W 2020 roku festiwal odbył się w formie wirtualnej ze względu na pandemię COVID-19. Natomiast w 2021 roku festiwal odbył się z ograniczonym harmonogramem i zredukowaną orkiestrą.

Bellingham Festival of Music 2022, które odbędzie się w lipcu, będzie ostatnim sezonem Michaela Palmera jako dyrektora artystycznego. Po zakończeniu tego sezonu, Palmer będzie pełnił rolę dyrygenta-laureata festiwalu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *