Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Bayreuther Osterfestival, fot. André Beer, Pixabay

Bayreuther Osterfestival, Bayreuther, Niemcy

Bayreuther Osterfestival to festiwal wielkanocny organizowany w Bayreuth w Niemczech. Jego trzema celami są: zbieranie pieniędzy na cele charytatywne związane z chorobami nowotworowymi, zapewnienie doświadczenia i możliwości dla młodych muzyków oraz promowanie międzynarodowego zrozumienia. Festiwal jest związany z działalnością Międzynarodowej Akademii Orkiestr Młodzieżowych i został założony w 1994 roku.

Historia

Bayreuther Osterfestival został założony przez prof. dr Ulricha S. Schuberta i dr Andreasa Göldela we współpracy z dyrektorem prof. Augustem Everdingiem i australijskim dyrygentem Sir Charlesem Mackerrasem. Festiwal, z koncertami charytatywnymi na rzecz dzieci chorych na raka, odbywa się co roku w okresie wielkanocnym. Festiwal rozpoczął się od koncertów symfonicznych Internationale Junge Orchesterakademie, a obecnie jego program obejmuje koncerty orkiestr symfonicznych i kameralnych, muzykę organową, festiwalowe koncerty dęte, jazzowe i koncerty orkiestr salonowych. W 2007 roku do programu festiwalu po raz pierwszy włączono gatunek opery – „Prima la musica e poi le parole” Antonio Salieriego. Dyrektorem muzycznym i dyrygentem opery był Christoph Ulrich Meier. Festiwal odbywa się w Margravial Opera House w Bayreuth (Niemcy).

Dyrektorem muzycznym festiwalu jest prof. dr Ulrich S. Schubert. Organem odpowiedzialnym za Bayreuther Osterfestival jest fundacja społeczno-kulturalna Internationale Junge Orchesterakademie. Oprócz Bayreuther Osterfestival i Osterfestival Nördliche Oberpfalz, fundacja prezentuje i organizuje również Internationale Junge Orchesterakademie, orkiestrę złożoną z młodych muzyków z całego świata, którzy podczas dwutygodniowych warsztatów uczą się programu symfonicznego, a od 2007 roku, z mniejszą orkiestrą, opery. Z tym programem młodzi muzycy wyjeżdżają na tournée. W ostatnich latach orkiestra IJOA występowała gościnnie w Bayreuth (Opera Margravial), Weiden (Max-Reger-Halle), Selb (Rosenthal-Theater), Leipzig (Thomaskirche) i Bielefeld (Neustädter Marienkirche). Od 2004 roku orkiestrą IJOA dyryguje Miguel Gómez-Martínez.

Sponsoring umożliwia Bayreuther Osterfestival przekazanie całego dochodu z koncertów na rzecz dzieci chorych na raka w szpitalu dziecięcym w Bayreuth (Niemcy).

Głównymi sponsorami Bayreuther Osterfestival są VR Bank w Bayreuth (Niemcy), Motor Nützel Group Bayreuth (Niemcy) oraz Hotel Kongresowy Arvena. Ponadto, Bayreuther Osterfesival Society wspiera festiwal.

Aby upublicznić festiwal ma on lokalnych (Radio Mainwelle, Nordbayerischer Kurier, TMT Multimedia-Productions) i krajowych (Bayerischer Rundfunk Studio Franken, Bayern 4 Klassik, Crescendo, Deutschlandradio Kultur, Müller Verlag) partnerów medialnych.

Do tej pory podczas koncertów charytatywnych zebrano 200 000 euro, które można było przekazać na rzecz szpitala dziecięcego w Bayreuth.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *