Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Bard Music Festival, fot. Pexels, Pixabay

Bard Music Festival, Nowy Jork, USA

Bard Music Festival to coroczny festiwal muzyki klasycznej, który odbywa się w sierpniu na terenie kampusu Bard College w miejscowości Annandale-on-Hudson, w stanie Nowy Jork. Festiwal został założony w 1990 roku z celem zaprezentowania historii muzyki w innowacyjny sposób współczesnej publiczności. Każdego roku festiwal skupia się na jednym kompozytorze, który jest głównym tematem wydarzenia. Prezentowane są wykonania jego utworów, a także prelekcje dotyczące jego biografii oraz powiązań z innymi dziedzinami sztuki, takimi jak literatura, malarstwo, teatr, filozofia i polityka, które miały wpływ na jego życie i twórczość.

Festiwal dąży do połączenia wykonawstwa z nauką, co często prowadzi do zróżnicowania formatów i stylów koncertów, które odbiegają od tradycyjnej struktury recitalu czy koncertu. Przed koncertami odbywają się pouczające prelekcje, a także panele dyskusyjne prowadzone przez znanych muzyków i naukowców. Ponadto, w ramach festiwalu, Princeton University Press publikuje książkę zawierającą eseje, tłumaczenia i korespondencję związane z główną postacią festiwalu.

Obecnie festiwal jest kierowany przez dyrektorów artystycznych, Leona Botsteina i Irene Zedlacher. Pierwszym kompozytorem, który został przedstawiony na festiwalu w 1990 roku, był Johannes Brahms. W 2022 roku festiwal skupia się na świecie i twórczości Siergieja Rachmaninowa.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *