Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Aspen Music Festival and School, fot. Abhay Bharadwaj, Pixabay

Aspen Music Festival and School, Aspen, USA

Aspen Music Festival and School (AMFS) to coroczny festiwal muzyki klasycznej odbywający się w Aspen, Kolorado. Jest znany zarówno ze swojego programu koncertowego, jak i z oferowania edukacji muzycznej, głównie młodym dorosłym studentom muzyki. Festiwal został założony w 1949 roku i trwa typowo osiem tygodni w okresie letnim, obejmując ponad 400 wydarzeń związanych z muzyką klasyczną. W ramach festiwalu odbywają się koncerty pięciu orkiestr, występy solowe i kameralne, pełne inscenizacje oper, kursy mistrzowskie, wykłady i programy dla dzieci. Wydarzenie przyciąga 70 000 widzów.

W okresie zimowym AMFS prezentuje niewielką serię recitali i pokazy oper Metropolitana na żywo w technologii HD.

Jako ośrodek szkoleniowy dla młodych muzyków klasycznych, AMFS przyciąga ponad 650 studentów z 40 stanów i 34 krajów, których średnia wieku wynosi 22 lata. Podczas pobytu w Aspen studenci uczestniczą w lekcjach, warsztatach i publicznych występach w orkiestrach, operach i muzyce kameralnej, często grając obok artystów-wykładowców AMFS.

Obecnymi dyrektorami AMFS są Alan Fletcher (prezes i dyrektor generalny) oraz Robert Spano (dyrektor muzyczny).

Historia

Aspen Music Festival and School został założony w 1949 roku przez biznesmena z Chicago, Waltera Paepcke, i Elizabeth Paepcke, jako dwutygodniowe obchody dwusetnej rocznicy urodzin niemieckiego pisarza Johannesa Wolfganga von Goethego. Wydarzenie, które obejmowało zarówno forum intelektualne, jak i koncerty muzyczne, odniosło tak duży sukces, że doprowadziło do powstania Aspen Institute oraz Aspen Music Festival and School.

W kolejnych latach muzycy uczestniczący w festiwalu powracali, przyprowadzając ze sobą swoich studentów muzycznych, co przyczyniło się do rozwoju AMFS. W 1950 roku Igor Strawiński stał się pierwszym dyrygentem, który zaprezentował swoje własne utwory na festiwalu. W 1951 roku Szkoła przyjęła pierwszy oficjalny rocznik studentów, składający się z 183 studentów muzyki.

Wśród początkowych założycieli festiwalu byli m.in. baryton Mack Harrell (ojciec wiolonczelistki Lynn Harrell) oraz skrzypek Roman Totenberg (ojciec dziennikarki NPR, Niny Totenberg). Wczesne występy obejmowały m.in. dyrygowanie przez ówczesnego studenta Jamesa Levine’a opery Benjamina Brittena „Albert Herring” w 1964 roku, co zbiegło się z wizytą Brittena w Aspen, gdzie otrzymał nagrodę od Aspen Institute. W 1965 roku Duke Ellington i jego orkiestra przybyli do AMFS, aby zagrać koncert charytatywny. W 1971 roku Dorothy DeLay dołączyła do wydziału skrzypiec AMFS i przyciągnęła ponad 200 studentów co roku do swojego programu. W 1975 roku Aaron Copland przybył do Aspen jako kompozytor-rezydent, obchodząc swoje 75. urodziny. W 1980 roku John Denver wystąpił z Aspen Festival Orchestra w swoim specjalnym programie telewizyjnym „Music and the Mountains”, który został wyemitowany w następnym roku przez ABC.

Wielu artystów-wykładowców AMFS nagrywało również albumy podczas swojego pobytu w Aspen, m.in. Emerson String Quartet, które nagrało pięciopłytowy zestaw „Shostakovich: The String Quartets” w sali koncertowej Harris Concert Hall AMFS i zdobyło Nagrodę Grammy 2000 dla najlepszego albumu klasycznego.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *