Świat muzyki na wyciągnięcie ręki – wszystko co chcesz wiedzieć o koncertach i festiwalach

Aldeburgh Festival of Music and the Arts, fot. Benjamin Thomas, Pixabay

Aldeburgh Festival of Music and the Arts, Aldeburgh, Anglia

Aldeburgh Festival of Music and the Arts to angielski festiwal artystyczny poświęcony głównie muzyce klasycznej. Odbywa się każdego czerwca w rejonie Aldeburgh w Suffolk w Snape Maltings Concert Hall.

Historia

Festiwal został założony w 1948 roku przez kompozytora Benjamina Brittena, śpiewaka Petera Pearsa i producenta Erica Croziera. English Opera Group (którą założyli wraz z Johnem Piperem) miała zapewnić podstawowy program produkcji operowych, czytanie poezji, literatury, dramatu, wykłady i wystawy sztuki. Pierwszy festiwal odbył się w Aldeburgh Jubilee Hall oraz kościele św. Piotra i Pawła w Aldeburgh.

Z biegiem lat festiwal rozrastał się, hamowany jednak przez brak dużego obiektu, aż do momentu, gdy udostępniono jedną z największych słodowni w Snape, obok Aldenburgh, która została przekształcona w salę koncertową. Niestety w 1969 roku, została ona zniszczona przez pożar. Do następnego festiwalu została jednak odbudowana. Nowa Sala Koncertowa w Snape Maltings stała się głównym punktem Festiwalu Aldeburgh.

Od początku festiwale charakteryzował zróżnicowany dobór muzyki, od klasyki, po współczesność. Do 1982 roku na festiwalu zaprezentowano nowe utwory ponad 75 kompozytorów oraz 15 światowych premier oper. W późniejszym okresie rozpoczęto odbywający się co dwa lata Konkursu Kompozytorskiego im. Benjamina Brittena. Na festiwalu zaczęli pojawiać się również aktorzy, a nawet księżniczka Grace z Monako (wzięła udział w recitalu poetyckim).

Pojemność sali koncertowej umożliwiła prezentowanie pełnowymiarowych orkiestr. Często pojawiała się rosyjska muzyka, a w 1970 roku XIV Symfonia Szostakowicza miała swoje pierwsze wykonanie poza ZSRR podczas festiwalu.

Sala koncertowa została przekształcona w salę operową po raz pierwszy, aby Royal Opera zaprezentowała „Sen Nocy Letniej„. W 1976 roku, w ramach ostatniego festiwalu Brittena, wystąpili André Previn, Elisabeth Söderström, Światosław Richter i cała rodzina Rostropowiczów, a Janet Baker zaśpiewała premierę kantaty Brittena „Phaedra„.

W 2020 roku odbyła się opera wirtualna.

Festiwal dzisiaj

W 2009 roku, otwarto pakiet nowych przestrzeni w Snape Maltings.

Festiwal przypadający na setną rocznicę urodzin Brittena, zawierał nową produkcję jego opery „Peter Grimes„.

Oprócz corocznego Festiwalu, prowadzone są także Britten-Pears Young Artist Programme oferujący szkolenie i możliwości rozwoju dla artystów, Aldeburgh Young Musicians dla wyjątkowo utalentowanych młodych ludzi (od 8 do 18 lat) oraz The Jerwood Opera Writing Programme, dla rozwoju nowej opery.

Festiwal w Aldeburgh zachowuje swój unikalny charakter, głównie dzięki położeniu w wiejskim Suffolk. Nadal kładzie nacisk na prezentację nowej muzyki, nowe interpretacje i ponowne odkrycie zapomnianej muzyki. Zawsze obejmował sztuki wizualne, a także muzykę, a szereg wystaw jest prezentowanych każdego roku, aby towarzyszyć programowi muzycznemu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *